Szkoła Podstawowa w Futomie w trakcie ważnych rocznic.
Futomska oświata obchodzi swoje 125-lecie. Opisane w szkolnych kronikach początki sięgają 1888 r. Przez okres zaborów, I, II wojny światowej i II Rzeczpospolitej szkoła pracowała z licznymi przerwami spowodowanymi brakiem nauczycieli i środków na utrzymanie. Po II wojnie światowej lokalna społeczność pod kierunkiem sołtysa F. Wyskiela, wsparta przez państwo i rodaków z USA zdobyła się na wielki wyczyn- budowę dwupiętrowej, murowanej szkoły, wzniesionej w latach 1948-52. Mieszkańcy sami zgromadzili kamień, drewno i wypalili cegłę, a następnie wznosili budynek pod fachowym nadzorem technicznym. W 1952 roku uczniowie weszli do nowej szkoły bez swego patrona św. Jana Kantego, który w latach stalinizmu był nie do zaakceptowania. Szkoła wielokrotnie modernizowana, w latach 1997-2000 została rozbudowana o zaplecze sanitarno-kuchenne i salę gimnastyczną. W 2002 r. z okazji swego 50-lecia przywrócono imię św. Jana Kantego.
„60 lat minęło”W dniu 31 stycznia 2013 roku Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego obchodziła uroczyście swoje 60-lecie połączone ze 125 rocznicą futomskiej oświaty. Po uroczystej mszy św. celebrowanej przez siedmiu kapłanów i rozstrzygnięciu konkursu plastycznego o patronie szkoły św. Janie Kantym młodzież, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście i absolwenci udali się do szkoły-jubilatki. Dyrektor szkoły Zdzisław Chlebek przywitał wszystkich gości, krótko nawiązał do obchodzonych jubileuszy i przekazał głos młodzieży szkolnej. Uczennice i uczniowie zaprezentowali program historyczno-poetycko-muzyczny przygotowany przez Panie Krystynę Krywiczanin, Iwonę Bocek i dyrektora szkoły Zdzisława Chlebka od strony historycznej. Zaprezentowano przekrój najważniejszych wydarzeń z życia szkoły i futomskiej oświaty na podstawie starych kronik, protokołów Rady Pedagogicznej, Dziennika budowy szkoły redagowanego odręcznie przez Ferdynanda Wyskiela.
Indywidualizacja nauczania i wychowania – podsumowanie projektuOd 2 stycznia 2012 r. do 30 czerwca 2012 r. w 8 szkołach podstawowych naszej gminy realizowany był projekt systemowy pod nazwą „Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów kl. I-III szkół podstawowych w gminie Błażowa”. Wartość całego projektu wyniosła 251 672,21 zł. Są to środki pochodzące z Unii Europejskiej, otrzymane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zajęcia projektowe w szkołach podstawowych: w Piątkowej, Białce, Lecce, Błażowej Dolnej, Futomie i Kąkolówce. Dzieci skorzystały z wiedzy, umiejętności i tradycji dziadków i rodziców.W dniu 23 października 2012 roku nastąpiło uroczyste podsumowanie półrocznego projektu „Korzystajmy z bagaży wiedzy, umiejętności i tradycji naszych dziadków i rodziców.” Naszymi gośćmi byli Koordynator Ośrodka „Działaj Lokalnie” Pani Edyta Sobiecka, Prezes Fundacji Adam Ptasiński, oraz członkowie Zarządu Roksana Marczuk, Monika Białkowska i Kamil Wrzos, Przewodnicząca Rady Rodziców Elżbieta Kustra, prowadzący zajęcia wolontariusze spośród rodziców, nauczycieli oraz członków Stowarzyszenia Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej oraz młodzież szkolna. Prowadzący z poszczególne formy warsztatowe zaprezentowali osiągnięte efekty. Uroczystość pasowania na ucznia szkoły podstawowej w FutomieDnia 18 października 2012 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Na uroczystość przybyli: pan dyrektor, przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, rodzice uczniów klas pierwszych oraz uczniowie pozostałych klas wraz z wychowawcami. Pierwszoklasiści prezentowali się wspaniale w galowych strojach. Wygłosili bezbłędnie tekst ślubowania i w ten sposób zostali przyjęci do szkolnego grona. Dopełnieniem tradycji było pasowanie każdego nowego ucznia szkoły przez pana dyrektora Zdzisława Chlebka i zasadzenie symbolicznego drzewka na terenie szkoły.
„Korzystajmy z bagaży wiedzy, umiejętności i tradycji naszych dziadków i rodziców”W ciągu najbliższego półrocza od czerwca do listopada nasza szkoła realizuje program warsztatów z udziałem naszych uczniów, rodziców, nauczycieli, Pań ze Stowarzyszenia Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej oraz twórców ludowych i członków kapeli. Chętne dziewczynki i chłopcy biorą udział w warsztatach plastycznych, rękodzieła artystycznego, rzeźbiarskich, kulinarnych i wokalno-instrumentalnych. Pod okiem Pani Lucyny Baj namalowali panoramę Futomy.
|