SPOTKANIE WIGILIJNE

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Futomie odbyło się wigilijne spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczyciły nas Panie ze Stowarzyszenia Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej: Maria Sowa, Weronika Wyskiel, Danuta Ignarska, Helena Gliwa, Maria Panek, Agnieszka Łach, Agnieszka Kustra oraz artysta-rzeźbiarz Marek Twardy. Redakcję Kuriera Błażowskiego reprezentowały Danuta Heller i Anna Heller.

Gościliśmy Prezesa Banku Spółdzielczego w Błażowej Mariusza Króla, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Zbigniewa Nowaka. Naszym gościem był także Antoni Cag, który od wielu lat udostępnia szkole (do organizacji kuligów, rajdów rowerowych i ognisk) swoją bazę w Mójce. Miło nam było gościć Pana Burmistrza Jerzego Kocoja, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Jurka Farasia oraz grupę radnych Gminy Błażowa: Elżbietę Kustrę - przewodniczącą Rady Rodziców, Małgorzatę  Drewniak - sołtys wsi Futoma, Kingę Fabińską i Józefa Niemca. Radę Rodziców reprezentowały Panie z Zarządu: Katarzyna Świst, Anna Mazur i Małgorzata Mazur. Naszymi gośćmi byli także radni powiatu: były wiceburmistrz i dyrektor WORD-u w Rzeszowie Pan Marek Ząbek oraz burmistrz dwóch kadencji (w latach 2002-2010) i nauczyciel naszej szkoły Pan Stanisław Najda. Przybył dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kąkolówce Andrzej Jemioła - wychowawca, trener i opiekun naszej uczennicy - utalentowanej tenisistki Zuzi Wielgos.

 

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

Spotkanie rozpoczęło się pięknym koncertem kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie z udziałem Wiesławy i Michała Stefaników oraz ich kolegów koncertujących w podkarpackich szkołach. Uczestnicy spotkania wigilijnego mogli posłuchać tradycyjnych polskich kolęd oraz współczesnych pieśni i pastorałek, które swoją tematyką nawiązują do Bożego Narodzenia.

 

W SEKRETARIACIE ŚWIĘTEGO PIOTRA

 

W drugiej części spotkania wystąpili uczniowie z klas IV-VI, którzy zaprezentowali bardzo ciekawe jasełka bożonarodzeniowe zatytułowane Brama do nieba jest ciasna. Przedstawienie składało się z pięciu aktów. Pierwsze cztery nawiązywały do wydarzeń opisywanych w Biblii. Uczniowie z wielkim przejęciem odegrali scenę m.in.: zwiastowania, nawiedzenia św. Elżbiety, adoracji Jezusa w betlejemskiej szopie. W jasełkach nie mogło zabraknąć także pasterzy, czy mędrców ze Wschodu. Piąty akt rozegrał się w sekretariacie świętego Piotra, do którego przybywały różne osoby chcące dostać się do nieba. Ta scena miała żartobliwy charakter. Święty Piotr uważnie słuchał i przepytywał wszystkich, którzy zgłosili się na rozmowę kwalifikacyjną. Co chwila też spoglądał w swoją księgę, gdzie zapisane były dobre i złe uczynki każdego człowieka.

 

Okazało się, że ci, którzy przybyli do sekretariatu świętego Piotra: nauczycielka, uczennica, ksiądz, siostra zakonna, pielęgniarka, człowiek ubogi, bizneswoman mają coś na sumieniu. I niestety mimo szczerych chęci, nie wejdą do nieba. Nauczycielka za bardzo angażowała się w swoją pracą, przez co zaniedbywała obowiązki rodzinne. Uczennica, choć miała same piątki i szóstki, psociła i dokuczała kolegom w szkole. Ksiądz unikał głoszenia kazań. Siostra zakonna nie zawsze widziała Chrystusa w drugim człowieku. Pielęgniarka nie miała cierpliwości do pacjentów. Człowiek ubogi nie starał się o poprawę swojego losu. Natomiast bizneswoman – choć miała wiele pochwał za swoją hojność i dobroczynność – zaniedbywała obowiązki chrześcijanina. Zatrudniała także pracowników w niedzielę i święta. Nie pomogła jej nawet gruba koperta, którą ukradkiem chciała wręczyć świętemu Piotrowi, by ją przepuścił do nieba. Każdy, kto wstawił się do niebiańskiego sekretariatu otrzymał od niebios kolejną szansę. Święty Piotr poprosił wszystkich, by jeszcze raz zeszli na ziemię do swoich codziennych spraw i obowiązków, by je wykonywali sumiennie i uczciwie, by spróbowali wieść dobre życie. Jasełka w wykonaniu uczniów futomskiej szkoły ukazały prostą prawdę; na niebo pracujemy każdego dnia. Po części artystycznej odbyło się okolicznościowe spotkanie, podczas którego spożywano wigilijne potrawy i składano świąteczno-noworoczne życzenia.

 

 

Â