Po roku nauki i pracy czas na wypoczynek i rekreację.

Kończący się rok szkolny to okazja do organizowania wycieczek turystyczno-krajoznawczych, „zielonych szkół” i innych form rekreacji dla uczniów.

Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Futomie spędzali Dzień Dziecka na sportowo. Piękna pogoda zachęcała do aktywnego uczestnictwa w biegach sztafetowych na wesoło, przeciąganiu liny, hula-hop, skakaniu na skakance, konkursach plastycznych, zawodach piłki nożnej. Organizatorami zabaw i gier byli wychowawcy z Panią Teresą Gołdą na czele. W meczu piłki nożnej grali chłopcy i dziewczęta wsparci przez ks. Katechetę Bogusława Kota,  który okazał się zapalonym futbolistą. Rada Rodziców ufundowała dzieciom kiełbaski z grilla, gofry i napoje. Okazało się, że jak jest odpowiednia pogoda i dobry nastrój to nawet na obiektach szkolnych można się dobrze bawić.

Z końcem pierwszej dekady czerwca miała miejsce dwudniowa wycieczka do Zakopanego. Głównymi jej organizatorami byli nauczyciele naszej szkoły- Teresa Gołda i Adam Groszek wsparci przez Ewę Skawińską oraz Iwonę Bocek, Małgorzatę Woźniak, Jadwigę Szydło z SP Błażowa Dolna oraz Małgorzatę Mochę z SP Białka. Wobec coraz mniejszej liczby dzieci trzeba czasem się połączyć aby zorganizować jak najliczniejszą grupę dla obniżenia kosztów wyjazdu. W wycieczce wzięły udział dzieci z tych trzech szkół. Wprawdzie pogoda była dość zmienna i kapryśna, ale dzieci wróciły bardzo zadowolone i pełne wrażeń. Wszyscy uczestnicy bez względu na wiek dotarli nad Morskie Oko. Gdy zaczął padać deszcz wracali pieszo lub dorożkami pokonując odległość 9 km. Zmęczeni i przemoknięci wypoczęli w przytulnych pensjonatach. W następnym dniu wyjechali kolejką linową na Gubałówkę. Z Butorowego Wierchu podziwiali piękny widok rozciągający się na pobliskie szczyty i skocznie narciarskie. Po powrocie do Zakopanego udali się do kaplicy na Jaszczurówce, cmentarz na Pęksowym Brzysku na grób Antoniego Rząsy i wielu innych zasłużonych mieszkańców Zakopanego – Witkiewicza, Makuszyńskiego, Hasiora, Tytusa Chałubińskiego którzy spoczęli w Alei Zasłużonych tej historycznej nekropolii stolicy polskich gór. Nie mogli nie odwiedzić skoczni narciarskiej na Wielkiej Krokwi i Krupówek aby zakupić pamiątki. Pełni wrażeń wrócili do ośrodka na kolację i udali się do Błażowej. Nawet zmienna pogoda nie zepsuła interesujących wrażeń i przeżyć z tej górskiej eskapady. Ostateczny koszt dwudniowego wyjazdu zamknął się w kwocie 158 złotych na uczestnika.

W dniach 16-17 czerwca z grupą 40 uczniów z klas II-VI udaliśmy się na „Zieloną Szkołę” do gminy Chmielnik. Gościliśmy w Społecznym Gimnazjum w Chmielniku korzystając z ich bardzo dobrej bazy noclegowej oraz gościnności siostry dyrektor i pozostałych pracowników szkoły. Odwiedziliśmy zaprzyjaźnione Szkoły Podstawowe nr 2 w Chmielniku, w Błędowej Tyczyńskiej, Zabratówce i Woli Rafałowskiej. W każdej z nich nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie serdecznie nas przyjęli. Pokazali nam swoje placówki. Dyrektorzy siostra dr Dorota Koszyka, Lucyna Gonek, Zofia Międlar-Mruk, Małgorzata Tereszkiewicz, Wiesława Jacek-Zawiło mówiły o swoich sukcesach i problemach. Prezentowały z dumą swych patronów Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego, św. Jana Kantego oraz Orlęta Lwowskie. Prezentowały realizowane programy unijne. Pokazywały swą bazę dydaktyczno-wychowawczą. Chwaliły się sukcesami i osiągnięciami swych uczniów. Pani dyrektor Wiesława Jacek- Zawiło z dumą podkreślała, iż od kilku lat jej uczniowie mają najwyższy wynik sprawdzianu w gminie. W tym roku osiągnęli średnią 31,4 i dziewiąty najwyższy stanin. Pani dyrektor Miedar- Mruk z Błędowej Tyczyńskiej osiągnęła drugi wynik w gminie -28,4. Była okazja do sportowej rywalizacji. W każdej ze szkół podziwialiśmy przyszkolne place zabaw, a w Woli Rafałowskiej boisko ze sztuczną trawą, zbudowane za środki samorządowe na wzór „Orlika”. Tak się składa, że z tymi szkołami utrzymujemy bliski kontakt od początku 2000 roku. Obecnie spodziewamy się ich kolejnych odwiedzin w Futomie. Siostra dyrektor prezentowała także okolicznościowy folder o swej szkole i warunki przyjęcia. Atrakcją dla naszych uczniów była wieczorna dyskoteka i wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasy. Mieliśmy także okazję poznać historię i piękno miejscowych sanktuariów w Chmielniku, Błędowej Tyczyńskiej, Zabratówce i Woli Rafałowskiej. Przewodnikami w Chmielniku i Błędowej byli kapłani – ks proboszcz Tadeusz Wołosz i proboszcz –senior ks Jan Gocek. Mówili ciekawie i zajmująco o historii oraz patronach kościołów, w których pracują od lat oraz cudach, które się dokonały za wstawiennictwem ich patronów. Obok sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej Caritas prowadzony przez siostry Felicjanki. Siostra przełożona oprowadziła nas po pięknej kaplicy. Uczniowie mieli okazję obejrzeć z daleka odkrytą oczyszczalnię ścieków w Chmielniku. Odwiedziliśmy także nowoczesny zakład Reva w Woli Rafowskiej powstały z pieniędzy polskich i francuskich inwestorów, który zatrudnia 100 ludzi z gminy Chmielnik i ciągle się rozwija. Firma produkuje daszki i świetliki w dachach z pleksy i aluminium. Zakład jest bardzo nowoczesny, w pełni zautomatyzowany. Swoje produkty wysyła do Francji, Rosji, na Ukrainę oraz sprzedaje je w Polsce.

Po dwóch dniach pełni wrażeń wróciliśmy do Futomy. Opiekunami uczniów były Panie Małgorzata Kawa, Dorota Pociask, Teresa Gołda, Elwira Łukasz, Katarzyna Kołodziej oraz dyrektor Zdzisław Chlebek. Obiady przygotowywane w naszej kuchni przez Zofię Rybkę dowoziła Aleksandra Kluczyńska.  Mogliśmy jeździć po gminie Chmielnik dzięki życzliwości i przychylności sekretarza gminy Wiesława Wani oraz kierowców Bogdana Głogowskiego i Aleksandra Rząsy. Warto czasem wydać 15 złotych i poznać lepiej naszych sąsiadów za miedzy. Poznać ich atuty, zamierzenia i problemy, które i nam są nieobce.

Nasi uczniowie zasłużyli na zorganizowanie tych wyjazdów, ponieważ w tym roku zanotowali wiele satysfakcjonujących nas osiągnięć w nauce. Oprócz sukcesów w festiwalach, konkursach artystycznych, zawodach sportowych, najbardziej usatysfakcjonował dyrekcję i grono pedagogiczne najwyższy w naszej historii wynik ze sprawdzianu klasy VI – 30,8 i dziewiąty stanin. Na uwagę zasługują również wyniki w konkursach matematycznych- I miejsce Damiana Wielgosa  i II miejsce Bartka Rząsy w gminnym konkursie Matlec w Lecce oraz II miejsca uczniów klasy II i III Kamila Łacha i Zuzanny Rabczak, a także III miejsce Zuzanny Rabczak z klasy III w gminnym konkursie ortograficznym. Zazwyczaj chwaliliśmy uczniów za osiągnięcia w konkursach ekologicznych, plastycznych, muzycznych, zawodach sportowych. Obecny rok był bardzo satysfakcjonujący dla naszego matematyka, polonistki i pań z nauczania zintegrowanego. Składam podziękowania Paniom Krystynie Krywiczanin, Małgorzacie Kawie, Dorocie Pociask i Adamowi Groszkowi opiekunom naszych uczniów oraz Iwonie Bocek, Teresie Gołdzie, Joannie Pępek, Ewie Skawińskiej, Elwirze Łukasz, Katarzynie Kołodziej, Ewelinie Odój, Grzegorzowi Kruczkowi za osiągnięcia uczniów w festiwalach i konkursach artystycznych, zawodach sportowych, konkursach z języka angielskiego, wiedzy pożarniczej i innych. Myślę, że nasi rodzice też mogą być usatysfakcjonowani.

 

Zdzisław Chlebek