Katyń - pamiętamy! 76 rocznica zbrodni katyńskiej
13 kwietnia bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Futomie odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej. Uczniowie przypomnieli wszystkim najważniejsze fakty historyczne. Wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina dokonano największej i najokrutniejszej zbrodni II wojny światowej określanej jako zbrodnia katyńska. Niedaleko Smoleńska, w tzw. Lesie Katyńskim Rosjanie rozstrzelali ponad 21 tysięcy obywateli Polski.
Ofiarami zbrodni byli: oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, funkcjonariusze Policji Państwowej, przedstawiciele wolnych zawodów, którzy po agresji ZSRR na Polskę zostali zatrzymani przez Armię Czerwoną i traktowani jako jeńcy wojenni. Wywieziono ich z Polski i osadzono w obozach jenieckich na terenie ZSRR. Zamordowano w bestialski sposób strzałem w tył głowy. Wrzucono do dołów wykopanych w ziemi, która miała ich na zawsze pochłonąć.
Podczas swojego wystąpienia uczniowie przypomnieli także postać niezwykłego człowieka i kapłana – ks. Prałata Zdzisława Peszkowskiego, który jako jeniec z Kozielska cudem uniknął śmierci w Katyniu. Jako świadek zbrodni i kapłan uczestniczył w ekshumacji zwłok odnalezionych w Katyńskim Lesie. Sprawował nad nimi msze święte. Był założycielem Fundacji Golgota Wschodu, której jednym z głównych celów jest dążenie do ujawnienia pełnej prawdy o zbrodni katyńskiej. Ks. Z. Peszkowski nieustannie przypominał, że nie wolno nam zapomnieć o zbrodni katyńskiej. Polacy muszą pielęgnować tę pamięć.
Â